,

10 راه افزایش قاطعیت و مردانگی

افزایش قاطعیت

افزایش قاطعیت نه تنها برای مردانگی بلکه برای کل زندگی نیاز است. شاید بپرسین قاطع بودن اصلا یعنی چی؟ قاطعیت یعنی رک بودن، یعنی ((توانایی نه گفتن)) داشتن، یعنی بیان کردن نظر و ایده خود درباره مسائل بدون هیچگونه ترس، یعنی توانایی ارضا کردن خواسته های خود در موقعیت های اجتماعی، یعنی ابراز احساسات منفی و مثبت در جاهایی که این کار سخته. قاطعیت باعث میشه در بلند مدت، افراد احترام بیشتری برای ما قائل باشن و ما رو به عنوان فردی با اقتدار بشناسن.

افزایش قاطعیت و ارتباطش با مردانگی

مرد قاطع

حالا باید بدونین که این ویژگی خیلی برای مردانگی اهمیت داره. به این دلیل که شما قراره حس امنیت، تکیه گاه بودن، قوی بودن به جنس مخالف بدین تا جذب شما بشه. اگه این ویژگی رو نداشته باشین یعنی نمیتونین از خواسته ها و نظرات خودتون دفاع کنین. حالا که نمیتونین از نظرات خودتون دفاع کنین چجوری میخواین از خواسته ها و نظرات پارتنرتون در جامعه دفاع کنین. به هر حال قاطعیت توی لیستی که برای جذب دختر بخش رفتار مردانه درست کردیم، جزو مهمترین خصوصیت هاست که فقدان اون، ضعف رو نشون میده و از مرد بودن به دوره.

همینطور برای داشتن روابط عمومی بالا نیاز دارین تا قاطعیت تون هم افزایش بدین.

آیا من نیاز به افزایش قاطعیت دارم؟

 • اگه حس میکنین خواسته های شما هیچوقت گفته نمیشه، براورده نمیشه یا کلا حس میکنین هیچ خواسته مهمی ندارین که بقیه باید اونو براورده کنن. در این حالت آخر شما عادت کردین به اینکه هیچ خواسته ای نداشته باشین چون فک میکنین فرد بی اهمیتی هستین.
 • اگه حس میکنین شما فرد مظلومی شناخته میشین و بقیه ازتون استفاده میکنن تا به خواسته های شخصی شون برسن و شما نمیتونین در مقابل خواسته های اونا ((نه)) بگین. شاید هم فک کنین میتونین ((نه)) بگین ولی نمیگین، بازم توی این مسئله مشکل دارین.
 • اگه حس میکنین توی بحث ها و مشاجرات، نمیخواین طرف (یا طرف های) مقابل ناراحت بشه و برای همین ایده ها و نظرات خودتون رو بیان نمیکنین. (به این رفتار، رفتار نایس گای یا همون nice guy هم میگن)
 • اگه توی ابراز احساسات به خصوص احساسات منفی تون مشکل دارین.

بزارین چنتا مثال از این مسئله بزنم:

فک کنین به این که چن بار واسه به دست آوردن دل یه دختر، حاضر شدین از خواسته خودتون بگذرین. یا واسه اینکه فلان دختره ناراحت نشه، بهش اون چیزی که واقعا میخوام رو نگم.

فک کنین توی یه جمع 6 نفره هستین و 3 نفر دارن سر اینکه کجا بریم بحث میکنن. شما هم یه ایده ای دارین ولی نمیگین چون حس میکنین همینجوریش دعوا هست چه برسه شما هم بخواین نظرتون رو بگین.

بشمارین ببینین در چند ماه اخیر، از چند تا درخواست دیگران چند تاش رو رد کردین؟

چند بار با دوستات مخالفت کردی؟ با خانوادت چی؟ چند بار گفتی فلانی من ازت ناراحتم به خاطر این کاری که کردی؟

فک کن رفتی توی یه مغازه و یه جنس خاص رو میخوای ولی فروشنده سعی میکنه بهت جنس دیگه ای رو بفروشه. فروشنده هی سعی میکنه تو رو معذب کنه و شرمندت کنه تا توی مضیقه گیر بیفتی و جنس رو بخری. تا حالا تونستی از این موقعیت فرار کنی؟ 😊

نه گفتن

تفاوت مهم بین قاطعیت و عوضی بودن

خیلی ها برداشت میکنن که قاطعیت یعنی با همه مخالفت کنیم، فقط به خواسته های خودمون فکر کنیم، گستاخ باشیم و با همه بد رفتاری کنیم، ولی این ها بیشتر به پرخاشگر بودن نزدیک هستند تا قاطعیت. کسانی که پرخاشگر هستن، همه رو از خودشون میرنجونن تا بتونن به هدف و خواسته هاشون برسن. در اصل فقط به خودشون فکر میکنن و بقیه واسشون مهم نیستن که در بلند مدت همه رو میرنجونن. ما هدفمون از قاطعیت اینه که بتونیم احترام مون رو ببریم بالا نه اینکه به زور حرفمون رو به کرسی بنشونیم.

در واقع، برای قاطع بودن نیازه که ما توی مشاجرات از جمله هایی که توشون ((من)) هست استفاده کنیم نه جمله هایی که توش از ((تو)) استفاده شده. مثلا بگیم: ((به نظر من …)) یا بگیم ((احساس من در این باره ….)) نه اینکه بگیم ((تو همیشه …)) یا ((تو هیچ وقت …))

راه های افزایش قاطعیت

حالا که اهمیت قاطع بودن و تفاوتش رو با عوضی بودن فهمیدیم، وقتشه که بریم سر اصل مطلب و راه های عملی برای افزایش قاطعیت رو یاد بگیریم. مهمترین مسئله تمرین، تمرین، تمرین هست.

آرام و آسوده خاطر بودن در زمان قاطعیت

معمولی نفس بکش، به چشم های طرف مقابل نگاه کن، با تن صدای معمولی صحبت کن و ریلکس باش. اگه نمیتونی این کار رو بکنی شاید فرد خجالتی هستی یا دفعه های اولت هست. با تمرین بیشتر، حل میشه.

تمرین و افزایش قاطعیت در مقابل آینه

یکی از راه های بسیار خوب در حل مشکلات اجتماعی توی مراحل اول، تمرین در مقابل آینه هست. توی این حالت هم فرد صورت خودش رو میبینه و با زبان بدن اش آشنا میشه. هم میتونه تمرین خوبی بدون بودن در موقعیت واقعی باشه. هر ساعتی هر موقعی از روز میشه این کار رو کرد.

برای افزایش قاطعیت برای خودتان چهارچوب داشته باشید

اوکی بودن با همه چیز، شاید در نگاه اول شما رو آدم cool به نظر برسونه ولی در نهایت باعث میشه همه فک کنن شما با هیچ چیزی مشکل ندارین و حقتون رو بخورن. اگه کسی داشت از این چهارچوب عبور میکرد، بهش تذکر بدین.

قبول کنیم که با هم مخالفیم

بعضی مواقع نیاز است که قبول کنیم که نظرات فرق دارد و اینکه ما با یک نفر مخالفیم به این معنا نیست که یا ما در اشتباهیم یا اون.

پیاده سازی رویکرد حل مسئله در مشاجرات

این نکته مهم توی مذاکره هم خیلی مهم است. این که به فکر حل کردن مشکل باشیم و نه ثابت کردن خودمون به دیگری. چون اگه بخوایم خودمون رو ثابت کنیم، فرد مقابل هم توی این حالت قرار میگیره و میخواد خودش رو ثابت کنه. در نهایت باعث میشه کسی حاضر نشه از جایگاه دفاعی اش پایین بیاد و مسئله حل نشه. تفکر خلاقانه باعث میشه به راه حل های جدید برسیم که برای دو طرف بهتره.

تمرین ((نه گفتن))

حتما این مسئله باید تمرین بشه. سعی کن الکی هم شده چنتا از درخواست های دیگران رو رد کنی تا کم کم یاد بگیری توی موقعیت های سخت تر این کار رو بکنی.

پس از ((نه گفتن)) احساس گناه نکنیم

این اتفاق واسه خیلیا می افته که اول قاطعیت دارن و نه میگن ولی بعدش از ناراحتی فرد مقابل، احساس گناه میکنن. این یک چرخه اشتباه است و باید جلوشو بگیریم. این یک مکانیزمیه که باعث میشه دفعه بعد جلوی اون آدم قاطعیت نداشته باشیم تا احساس گناه نکنیم.

افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس، افزایش قاطعیت اتوماتیک

وقتی عزت نفس بالایی داشته باشیم، خودبخود برایمان مهم میشود که به نظرات ما، خواسته های ما، خود ما احترام بگذارند و به طور طبیعی قاطع تر میشیم. پس حتما عادت اعتماد به نفس رو بخونین.

بیان کردن نظر در عین احترام به بقیه

همونطور که توی بخش تفاوت قاطعیت و عوضی بودن گفتم، هدف اینه که خواسته و نظرمون رو بگیم نه اینکه از بقیه بد بگیم. همیشه همیشه نظرت رو بگو و سعی کن فرد خنثی نباشی.

شنوایی فعال

باید به حرف های دیگران به دقت گوش کنیم و نحوه نگاهشون به مسئله رو درک کنیم. سعی کنیم حرفشون رو قطع نکنیم تا هم اونا خودشون رو کامل بیان کنن، هم ما حرفشون رو کامل کامل درک کنیم. این یک توانایی هست که اکثر مردم ندارن و باید یادش بگیرن.

مواقعی که قاطعیت مضر است

افزایش قاطعیت

به هر حال موقعیت هایی پیش می آید که فرد یا افرادی که روبروی ما هستند، خطرناک هستن که برای جان ما تهدید محسوب میشن. مثلا فک کنین یه زورگیر میاد ازتون موبایل تون رو میخواد. در این حالت شما خیلی نباید به فکر قاطع بودن باشین چون ممکنه چاقو بزنه و جان شما به خطر بیفته. با این حال اگر با افراد خیلی سمی و عوضی در ارتباط بلند مدت هستین، حتما باید یه فکری برای افزایش قاطعیت و احترامتون در مقابل اونا بکنین. (مثل پدر یا مادری که در سن 30 سالگی شما، به شما امر میکنه و نمیذاره برای خودتون تصمیم بگیرین یا دوستی که سمی است)

در عین حال مواقعی که با افرادی در ارتباط هستین که به تازگی کسی رو از دست دادن یا افراد بیش از حد احساساتی و حساسی هستن، شاید بد نباشه برای مدتی، کوتاه بیاین و خواسته اونا رو تو اولویت قرار بدین. ولی سعی کنین این مسئله برای مدت طولانی اتفاق نیفته چون باعث میشه این رفتار اونا، حتی پس از حل شدن مشکلشون، توشون باقی بمونه به این دلیل که باهاش میتونن شما رو متقاعد کنن. (بحث سیاست درون رابطه) پس حتما به قاطعیت به چشم یک رفتار مردانه دقت کنین.

اگه تجربه ای در مورد قاطعیت داشتین یا کاری تونستین واسه افزایش قاطعیت انجام بدین که اینجا نوشته نشده، حتما توی قسمت دیدگاه ها (پایین صفحه) با ما در میون بزارین. با تشکر

3 پاسخ
 1. مصطفی
  مصطفی گفته:

  قاطعیت بدون منطق یعنی استبداد و بد است .
  قاطعیت بر پایه منطق یعنی ابراز حق و خیلی خوب است
  اگر به حرف قاطعانه افراد ایراد بگیرند و سرزنش کنند ، چطوری بگیم رفتا فرد درست بوده یا خیر ؟
  اگر فرد قاطع بتواند حرف یا رفتار یا کار خود را با دلایل منطقی اثبات کند یعنی بر اساس حق بوده و صحیح است و اگر دلیل منطقی برای آن نداشته باشد ، استبداد بوده و باطل است و اگر ادامه همه افراد از او فاصله می گیرند . فرق مدیران قاطع در این است که بعضی ها نیروها به آنه احترام می گذارند و بعضی دیگر نیروها را فراری می دهند .

  پاسخ
 2. بهرام
  بهرام گفته:

  سلام
  من مشکلی در نه گفتن ندارم، فقط زیاد زوایای مختلف را در نظر میگیرم و برای همین دیر پاسخ میدهم.
  یا از فردی که رنجیده ام و اون شنونده ی خوبی نیست یا حاضر به شنیدن نظر من نیست فاصله میگیرم و به مرور قطع رابطه میکنم طوری که فرد بعد چند ماه متوجه از دست دادن من می‌شود و تازه شروع می‌کند به گلایه که چرا نیستی و.. و اگر من مسئله را مطرح کنم به کینه ای بودن قضاوت میشوم و بدهکار میشوم
  برای همین با گریبه ها مشکلی ندارم اما با آشنایان که در مقابل رفتارهای نسنجیده شان تامل میکنم خودم بازنده میشم
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *